Dacă ai început să cauți un monitor de gaming, probabil ai observat că piața arată cam ca un bufet suedez, opțiuni cât cuprinde, dar unele îți cam taie pofta. Ecrane care promit marea cu sarea, specificații care sună cool, dar nu înseamnă mare lucru dacă nu știi la ce să fii atent și da, prețuri care variază de parcă ar juca la bursă.
Ei bine, am scotocit prin oferte, review-uri și detalii tehnice, ca să găsim exact acele modele care chiar își merită locul pe biroul unui gamer. În articolul de față vei găsi cele mai bune monitoare de gaming din 2026, testate, comparate și selectate cu ochiul unui utilizator, nu doar cu al unui „expert tehnic”.
Gata cu scroll-ul fără cap printre sute de opțiuni. Le-am pus cap la cap pe cele care livrează fix ce contează, viteză, claritate, culori bune și zero regrete după cumpărare.

- Cele mai bune Monitoare de gaming în mai 2026
- ASUS (ROG Swift Pro PG248QP)
- BenQ (ZOWIE XL2566X+)
- Alienware (AW2524HF)
- Acer (Predator X27UZ1)
- Samsung (Odyssey OLED G6)
- ASUS (ROG Strix XG27ACDNG)
- Unde poți găsi alte monitoare de gaming?
- Cum alegi cel mai bun monitor de gaming?
- Cât ar trebui să cheltui pe un monitor de gaming?
- Diferențele între panourile IPS, VA și TN
- Timpul de răspuns, cât de mult contează?
- Beneficiile HDR10 și HDRi pentru o imagine vibrantă
- Ergonomia, de ce e importantă?
- Conectivitatea, HDMI, DisplayPort și alte opțiuni utile
- Întrebări frecvente
Cele mai bune Monitoare de gaming în mai 2026
Știm că „cel mai bun” poate însemna lucruri diferite pentru fiecare, pentru unii contează performanța brută, pentru alții prețul sau poate chiar cât de bine arată monitorul pe birou. Tocmai de asta am împărțit selecția în trei categorii clare, vârful de gamă, opțiunea best buy și varianta economy. Fiecare are ceva care-l face special, fără artificii, doar ce contează cu adevărat.
Cel mai bun dintre toate? Are refresh rate de rupe, răspuns cât ai clipi și un panou care face culorile să sară din ecran. Best buy-ul? Un mix foarte reușit între specificații solide și un preț care nu-ți golește cardul. Iar dacă ești pe buget, dar vrei totuși să nu joci în ceață, avem și o alegere smart în zona accesibilă.
🥇 Cel mai bun: ASUS (ROG Swift Pro PG248QP)
💡 Best buy: Samsung (Odyssey OLED G6)
💸 Economy: Alienware (AW2524HF)
E momentul să aruncăm o privire și asupra întregii selecții. Sunt 6 modele în total, pe care le-am pus mai jos într-un tabel comparativ, ca să vezi clar diferențele, iar apoi le analizăm pe fiecare în parte, cu detalii și păreri de la utilizatori.
| Model | Diagonală | Rezoluție | Tip panou | Rată refresh | Timp răspuns |
|---|---|---|---|---|---|
| ASUS (ROG Swift Pro PG248QP) | 24.1″ | 1920×1080 | TN | 540Hz | 0.2 ms |
| BenQ (ZOWIE XL2566X+) | 24.1″ | 1920×1080 | TN | 400Hz | 1 ms |
| Alienware (AW2524HF) | 24.5″ | 1920×1080 | IPS | 500Hz | 1 ms |
| Acer (Predator X27UZ1) | 27″ | 2560×1440 | QD-OLED | 280Hz | 0.03 ms |
| Samsung (Odyssey OLED G6) | 27″ | 2560×1440 | OLED | 360Hz | 0.03 ms |
| ASUS (ROG Strix XG27ACDNG) | 26.5 | 2560×1440 | OLED | 360Hz | 0.03 ms |
Hai să trecem la detalii și să vedem ce aduce fiecare model în parte:
ASUS (ROG Swift Pro PG248QP)
Acesta este unul dintre cele mai rapide monitoare de gaming create vreodată. Cu refresh rate de 540 Hz și un timp de răspuns extrem de mic, este construit clar pentru esports competitiv. Dacă joci Counter-Strike, Valorant sau alte FPS-uri rapide, diferența de fluiditate devine vizibilă imediat.
BenQ (ZOWIE XL2566X+)
Seria ZOWIE este aproape un standard în competițiile esports, iar acest model continuă tradiția. Monitorul pune accent pe claritatea mișcării și pe reducerea blurului în scene rapide. Nu impresionează prin design sau culori, dar când vine vorba de jocuri competitive rapide, face exact ceea ce trebuie.
Alienware (AW2524HF)
Alienware a reușit să combine refresh rate extrem de mare cu un panou IPS, ceea ce înseamnă culori mult mai bune decât la monitoarele TN clasice. La 500 Hz, fluiditatea este impresionantă, iar experiența vizuală este mai plăcută decât pe monitoarele dedicate exclusiv esports.
Acer (Predator X27UZ1)
Dacă vrei calitate de imagine spectaculoasă, QD-OLED este o tehnologie care schimbă complet experiența vizuală. Acest model oferă negru perfect, contrast uriaș și culori intense, iar refresh rate-ul de 280 Hz îl face excelent și pentru gaming rapid.
Samsung (Odyssey OLED G6)
Samsung a reușit să aducă un monitor OLED cu 360 Hz, ceea ce îl face unul dintre cele mai interesante monitoare pentru gaming competitiv și calitate vizuală. Combinația dintre refresh rate uriaș și contrastul OLED produce o experiență extrem de fluidă și spectaculoasă.
ASUS (ROG Strix XG27ACDNG)
Acest model combină panoul OLED cu un refresh rate de 360 Hz și rezoluție QHD, ceea ce îl transformă într-un monitor extrem de echilibrat. Imaginea este spectaculoasă, iar fluiditatea este mai mult decât suficientă pentru orice joc competitiv modern.
Unde poți găsi alte monitoare de gaming?
Magazine online populare unde poți găsi monitoare de gaming:
- eMAG ↗ are una dintre cele mai mari selecții din România, cu peste 300 modele listate și filtre detaliate pentru refresh rate, tip de panou sau rezoluție
- PC Garage ↗ este foarte popular în comunitatea de gaming și include filtre avansate pentru monitoare dedicate gamingului, plus multe review-uri de la utilizatori
- Vexio ↗ listează frecvent modele noi apărute pe piață și include multe branduri populare în zona de gaming
- evoMAG ↗ oferă adesea pachete promoționale și reduceri sezoniere pentru monitoare high-end
- Altex ↗ are avantajul rețelei de magazine fizice și uneori oferte exclusive pentru anumite modele de gaming.
Cum alegi cel mai bun monitor de gaming?
Atunci când alegi un monitor de gaming, trebuie să ții cont de câteva aspecte esențiale:
Alege un monitor cu refresh rate ridicat, timp de răspuns mic și tehnologie adaptivă pentru cea mai bună experiență de gaming.
Cât ar trebui să cheltui pe un monitor de gaming?
- Sub 2.000 lei – În această zonă găsești monitoare Full HD de 165 Hz sau 240 Hz, de obicei cu panou IPS sau VA. Sunt bune pentru gaming casual și competitive entry level.
- Între 2.000 și 3.000 lei – Aici apar monitoare de 240 Hz sau chiar 360 Hz, cu panouri IPS rapide și suport FreeSync sau G-SYNC. Este o zonă foarte populară pentru gameri.
- Între 3.000 și 4.000 lei – În acest interval apar modele high refresh rate de 360 Hz și unele QHD foarte rapide. Performanța este deja orientată către esports.
- Peste 4.000 lei – Zona premium include monitoare OLED sau QD-OLED, refresh rate extrem și tehnologii HDR avansate. Sunt destinate gamerilor entuziaști sau profesioniștilor.
Diferențele între panourile IPS, VA și TN
Alegerea tipului de panou contează enorm pentru experiența de gaming, nu e doar un detaliu tehnic.
- IPS (In-Plane Switching): oferă cele mai bune culori și unghiuri de vizualizare excelente. Imaginea rămâne clară indiferent de poziția din care te uiți. E alegerea perfectă pentru jocuri cu grafică bogată, RPG-uri și single-player cinematic.
- VA (Vertical Alignment): campionul contrastului. Negrul e mai profund, iar diferențele de nuanță sunt vizibile chiar și în scene întunecate. Unele modele VA pot avea ușor ghosting, dar cele moderne au rezolvat parțial problema.
- TN (Twisted Nematic): cel mai rapid timp de răspuns, dar cu sacrificii la calitate vizuală. Unghiuri slabe, culori mai estompate. Totuși, e preferat de unii jucători competitivi pentru viteza pură.
Ce să alegi?
- Dacă vrei reacție instant și buget mic: TN.
- Dacă joci mult FPS și vrei culori corecte: IPS.
- Dacă te joci în întuneric sau urmărești filme: VA.
Timpul de răspuns, cât de mult contează?

Dacă rata de refresh îți spune cât de repede poate fi actualizată imaginea pe ecran, timpul de răspuns îți arată cât de rapid pot fi schimbate pixelii de la o culoare la alta. Acesta este exprimat în milisecunde (ms), iar cu cât este mai mic, cu atât mai bine.
- Un timp de răspuns mare poate cauza ghosting, un efect vizual în care obiectele în mișcare rapidă lasă urme vizibile pe ecran. Acest lucru este extrem de deranjant mai ales în jocurile rapide, unde fiecare detaliu contează. De aceea, majoritatea monitoarelor de gaming moderne au un timp de răspuns de 1 ms, iar unele modele de top, coboară chiar la 0.5 ms.
- Pentru gaming competitiv, diferența dintre 1 ms și 4-5 ms poate părea mică pe hârtie, dar în realitate poate influența performanța. Pe un monitor cu un timp de răspuns mare, obiectele în mișcare pot părea neclare, iar acest lucru îți poate afecta precizia în jocuri precum Apex Legends sau Fortnite.
- Dacă vrei o experiență optimă, asigură-te că monitorul tău are 1 ms GTG (Gray-to-Gray) sau mai puțin. Aceasta este cea mai precisă măsurătoare și garantează un afișaj clar, fără latențe vizibile.
Beneficiile HDR10 și HDRi pentru o imagine vibrantă
HDR nu e doar un termen fancy, poate face diferența între o imagine plată și una cu impact.
- HDR10: standardul de bază pentru conținut HDR. Oferă o gamă mai largă de culori și un contrast vizibil mai bun. Scenele luminoase sunt mai strălucitoare, iar cele întunecate capătă detalii greu de sesizat altfel. E ideal pentru jocuri cinematice sau trailere impresionante.
- HDRi (HDR intelligent): tehnologie proprie BenQ care ajustează automat imaginea în funcție de lumina ambientală și conținutul afișat. Poate părea un moft, dar dacă ai lumină variabilă în cameră sau treci rapid de la YouTube la Fortnite, face diferența.
Ce merită?
- HDR10 este deja minimul recomandat în 2025 pentru gaming imersiv.
- HDRi este util mai ales pe monitoare mid-range care nu pot atinge luminanță extremă, dar vor să optimizeze.
Ergonomia, de ce e importantă?

Poate că nu te gândești prea mult la acest aspect, dar ergonomia monitorului contează mai mult decât crezi. Un ecran ajustabil îți poate salva coloana și îți poate îmbunătăți considerabil confortul în sesiuni lungi de gaming.
Un monitor ergonomic ar trebui să permită:
- Reglarea înălțimii – pentru a-ți menține privirea la nivelul corect.
- Înclinarea (tilt) – pentru a evita reflexiile deranjante.
- Pivotare (swivel) – pentru ajustări fine atunci când ai nevoie.
- Mod portrait (vertical) – util pentru programatori și streameri.
Un monitor care nu permite ajustări poate duce la dureri de gât și spate dacă stai multe ore la PC. De aceea, dacă petreci mult timp în fața ecranului, asigură-te că acesta este reglabil.
Conectivitatea, HDMI, DisplayPort și alte opțiuni utile
În gaming, cablurile chiar contează. Nu pentru că ar arăta bine, ci pentru că pot limita sau elibera întregul potențial al monitorului.
- HDMI 2.0/2.1: cel mai întâlnit port. Bun pentru Full HD până la 144Hz (2.0) sau 4K 120Hz (2.1). Perfect pentru console și PC-uri mainstream.
- DisplayPort 1.4: alegerea preferată de gameri pe PC. Suportă 2K și 4K la rate mari de refresh, fără compresie. Dacă ai un monitor de 165Hz sau mai mult, acesta e cel mai sigur port.
- USB-C Display Mode: întâlnit mai des pe laptopuri sau setupuri minimaliste. Ușor, versatil, dar mai scump de integrat.
Ce să verifici?
- Dacă vrei 2K/4K la peste 144Hz, mergi pe DisplayPort.
- Dacă folosești și o consolă, HDMI 2.1 este esențial.
- Dacă îți place ordinea și simplitatea, un monitor cu USB-C poate elimina cabluri inutile.
Întrebări frecvente
Acest articol conține linkuri de afiliere. Dacă alegi să faci o achiziție, ne susții în misiunea noastră de a analiza și recomanda cele mai bune produse pentru piața din România. Află mai multe despre cum funcționează Merita.ro.







